Klubbar

Sweden Western Shooters

Klubbar

Rangers & Desperados ...

Här hittar du din närmaste klubb. Vill ni starta en ny klubb? kontakta SWSf styrelse för mer information.

 

* Sanktionerade klubbar (behöriga att skriva föreningsintyg)

*CAPITAL COWBOYS

Stockholms Allmänna PSK

Jan “Hipshot” Eriksson

hipshot@swsf.se

*LITTLE CREEK POSSE, Klippan

Thomas "Gunslinger Doc" Christensen

gunslingerdoc@swsf.se

*EDSVALLA GUNSLINGERS

Edsvalla Skytteförening

Anders "Hungry Wallace" Dahlberg

hungry.Wallace@swsf.se

*TOMBSTONE SIBLINGS

Mörsil SKF

Jonny "Jonny Hex" Rothoff

tombstone.siblings@swsf.se

*NORRTELJE COUNTY REGULATORS

Norrtälje Skytteförening

Bobby "Bowman" Jansson

bowman@swsf.se

*WESTWOOD GUNFIGHTERS, Vimmerby

Sevede Skyttesällskap

Sten "Rocky Marshal" Bengtsson

westwood@swsf.se

*NORTHERN RANGERS

Sundsvalls Pistolskytteklubb

Jocke "Shotgun Joe" Blom

Jocke@swsf.se

*BREDAREDS ROUGH RIDERS

Bredareds SSK

Per-Erik "Manco" Svensson

bredareds.rough.riders@swsf.se

*LOONIETOWN IRREGULATORS

Säters Pistolskytteförening

Mattias "Guncrazy Matt" Lind

guncrazy.matt@svartkrut.net

*THORSBY DESPERADOS

Torsby Pistolskytteklubb

Folke "Ace Heart" Weinholt

ace.heart@swsf.se

*SPRING CITY BOUNTYHUNTERS

Lesjöfors Pistolskytteklubb

Patrik "Deadwood Walker" Olsson deadwood.walker@swsf.se

*TEXAS RANGERS

Dalaskyttar, Borlänge

Sven "Kiowa Jones" Hellström

kiowa.jones@swsf.se

*BLACK RIVER RANGERS, Örebro

Erik "Sheldon Cooper" Lindvall

rangers019@swsf.se

*THE SMOKING BARRELS POSSE

Borlänge Pistolskytteklubb

Torbjörn "El Lobo" Rosencrantz

Tobbe@dalakrom.se

*PK ENA COWBOY WESTERN SHOOTERS

PK Ena Skytteklubb, Enköping

Thomas "Sleepy Bear" Nilsson

pkena_cas@swsf.se

*NEWMILL COUNTRYMEN

Södertäljes Pistolskytteförening

Mattias "Straitcove Matt" Carlstedt

straitcove.matt@swsf.se

*RAVEN MINING & CATTLE COMPANY

Uddevalla Pistolskytteförening

Niclas "Bottom Dealing Butch" Thulin

niclas@upsf.se

*MAD TRAPPERS, Årjäng

Nordmarkens PSK

Stefan "Yosemite Sam" Byqvist

mad.trappers@swsf.se

Övriga anslutna klubbar

ROSEHILL RANGERS

Kicki "Joy McQueen" Svedberg

joy.McQueen@swsf.se

WOLF WALLEY RAIDERS, Norrköping

Ebbe "Keith Black" Weber

keith.black@swsf.se

ROCK RIVER RANGERS, Strömstad

Triggerhappy Bo, Strömstad

ronnieb@telia.com

GOTLANDS COWBOY ACTION SHOOTERS

Anders "Big Andy" Holstensson

big.andy@swsf.se

CURTIS WELLS POSSE, Leksand

Harry "Revolver Harry" Fredriksson

revolverharry@swsf.se

 

För att en förening skall bli sanktionerad skall föreningen uppfylla följande krav:

 

* Föreningen skall ha ett organisationsnummer.

 

* Föreningen måste vara ideell och inte vara ett vinstdrivande företag.

 

* Föreningen skall ha minst 5st RO1-certifierade medlemmar som är registrerade hos SWSf.

 

* Föreningen skall ha egen eller inhyrd RO2-instruktör.

 

* Föreningen skall ha tillgång till egen eller hyrd godkänd skjutbana.

 

* Föreningen skall ha varit ansluten till SWSf i minst

12 mån (gäller förening som ej är auktoriserad i annat förbund).