Klubbar

Sweden Western Shooters

Klubbar

Rangers, Desperados & Pioneers ...

Här hittar du din närmaste klubb. Vill ni starta en ny klubb? kontakta SWSf styrelse för mer information.

CAPITAL COWBOYS, Stockholm

Kontakt: Jan “Hipshot” Eriksson

hipshot@swsf.se

CURTIS WELLS POSSE, Leksand

Kontakt: Harry "Revolver Harry" Fredriksson revolverharry@swsf.se

EDSVALLA GUNSLINGERS, Edsvalla

Kontakt: Anders "Hungry Wallace" Dahlberg

hungry.Wallace@swsf.se

GOTLANDS COWBOY ACTION SHOOTERS

Kontakt: Anders "Big Andy" Holstensson

big.andy@swsf.se

HIGH RIDGE PIONEERS, Gnosjö

Kontakt: Björn "Fargo" Björklund

fargo@swsf.se

LITTLE CREEK POSSE, Klippan

Kontakt: Thomas "Gunslinger Doc" Christensen

gunslingerdoc@swsf.se

NORRTELJE COUNTY REGULATORS

Kontakt: Bobby "Bowman" Jansson

bowman@swsf.se

NORTHERN RANGERS, Sundsvall

Kontakt: Jocke "Shotgun Joe" Blom

Jocke@swsf.se

ROCK RIVER RANGERS, Strömstad

Kontakt: Triggerhappy Bo, Strömstad

ronnieb@telia.com

NEWMILL COUNTRYMEN, Södertälje

Kontakt: Mattias "Straitcove Matt" Carlstedt

straitcove.matt@swsf.se

PK ENA COWBOY WESTERN SHOOTERS, Enköping

Kontakt: Thomas "Sleepy Bear" Nilsson

pkena_cas@swsf.se

ROSEHILL RANGERS

Kontakt: Kicki "Joy McQueen" Svedberg joy.McQueen@swsf.se

SPRING CITY BOUNTYHUNTERS, Lesjöfors

Kontakt: Patrik "Deadwood Walker" Olsson deadwood.walker@swsf.se

TEXAS RANGERS, Borlänge

Kontakt: Sven "Kiowa Jones" Hellström

kiowa.jones@swsf.se

BLACK RIVER RANGERS, Örebro

Kontakt: Jimi "Jim Younger" Högfeldt

rangers019@swsf.se

THE SMOKING BARRELS POSSE, Borlänge

Kontakt: Tobias "Black Walker" Gustafsson

black.walker@swsf.se

THORSBY DESPERADOS, Torsby

Kontakt: Folke "Ace Heart" Weinholt

ace.heart@swsf.se

TOMBSTONE SIBLINGS, Mörsil

Kontakt: Jonny "Jonny Hex" Rothoff

tombstone.siblings@swsf.se

WESTWOOD GUNFIGHTERS, Vimmerby

Kontakt: Sten "Rocky Marshal" Bengtsson

westwood@swsf.se

WOLF WALLEY RAIDERS, Norrköping

Kontakt: Ebbe "Keith Black" Weber

keith.black@swsf.se

BREDAREDS ROUGH RIDERS, Bredared

Kontakt: Per-Erik "Manco" Svensson

bredareds.rough.riders@swsf.se

LOONIETOWN IRREGULATORS, Säter

Kontakt: Mattias "Guncrazy Matt" Lind

guncrazy.matt@svartkrut.net

MAD TRAPPERS, Årjäng

Kontakt: Stefan "Yosemite Sam" Byqvist

mad.trappers@swsf.se

 

För att en förening skall bli sanktionerad skall föreningen uppfylla följande krav:

 

* Föreningen skall ha ett organisationsnummer.

 

* Föreningen måste vara ideell och inte vara ett vinstdrivande företag.

 

* Föreningen skall ha minst 5st RO1-certifierade medlemmar som är registrerade hos SWSf.

 

* Föreningen skall ha egen eller inhyrd RO2-instruktör.

 

* Föreningen skall ha tillgång till egen eller hyrd godkänd skjutbana.

 

* Föreningen skall ha varit ansluten till SWSf i minst

12 mån (gäller förening som ej är auktoriserad i annat förbund).